Чували сте всякакви истории и митове за креатинът. Сега можете да помогнете с разгадаване на случая за един от най-сигурните продукти във фитнеса! Открийте отговорите тук.
Независимо дали се излежавате вкъщи, дали сте обикновен фитнес ентусиаст, или пък сте непрекъснато в залата, то 100% сте чувал за креатин. Въпреки това, най-вероятно сте чували странни истории, или пък положителни, ергогенно подобряващи ефекти на креатина над организма.
Вероятно се чувствате объркани, когато става въпрос за тази популярна добавка и не знаете дали е безопасна за вас. Нека да разгледаме някои от най-известните заблуди около креатина. Вярваме, че след като веднъж тези митове са развенчани, ще видите, че в действителност е много безопасна добавка.
Развенчаване на митовете за креатина
Въпрос 1: Това стероид ли е?
Анаболните стероиди са синтетични аналози на мъжкия полов хормон тестостерон, който е незаконен без предписание от лекар. Докато анаболните стероиди могат да се намерят на черния пазар, вие със сигурност не можете да си ги закупите от кварталната аптека.
Креатинът, от друга страна, е легална хранителна добавка, която е широко достъпна (дори и магазините за хранителни стоки продават креатин) и най-важното е, че креатина не е забранено вещество. Креатинът се продава на борсата в продължение на десетилетия и се смята за изключително безопасен за здравето. Креатинът със сигурност ще увеличи силата на потребителя, мускулната издръжливост и ще помогне за увеличването на мускулния обем.
Въпрос 2: Причинява ли креатинът бъбречни увреждания?
Както при всяка добавка, е силно препоръчително да се консултирате с вашия личен лекар преди началото на всякакъв вид креатинов прием. Въпреки това, множество проучвания са доказали, че креатина е нетоксичен и безопасен за употреба от възрастни със здрава бъбречна функция, дори когато се използва в дългосрочен план.
Въпрос 3: Ще доведе ли до мускулни крампи или нараняване?
Това е може би най-известният мит сред спортистите. Това е пълна заблуда и е нещо, което се повтаря толкова много, че тези хора, които са без предварителни знания за креатина, за съжаление го приемат като факт.
Ако един спортист, който използва креатин, получава мускулни крампи, те ще преустановят неговото използване, когато в действителност схващанията най-вероятно се дължат на липсата на хидратация, неправилен електролитен баланс, или различни други фактори, които могат да доведат до спазми. Много атлети погрешно вярват, че креатина ще увеличи риска от нараняване. Все пак, изследванията показват, че креатинът не увеличава вероятността от нараняване.
Заключение
Няколкото митове, които разгледахме са най-разпространените днес, но със сигурност има повече, с които Вие ще се сблъскате. Надяваме се да не взимате на сериозно всичко, което чуете за креатина от тук нататък. Можете да споделите в коментарите под статията за митовете, които Вие сте чували.
Насърчаваме ви винаги да търсите законна научна литература, когато става въпрос за креатина или всяка друга хранителна добавка. Да не се разчита на лични анекдоти на приятели, колеги фитнес ентусиасти, треньорски щаб и т.н.,а на публикувани, рецензирани изследвания. Бъдете подозрителни към всякакви странни претенции, независимо дали те са отрицателни или положителни.
Публикувано от
Лидия Костова
Здравейте, аз съм Лидия Костова и съм персонален треньор, ментор и най-вече - истински фитнес маняк. Мога да съм полезна с информация за хранителните добавки, здравословен начин на живот, тренировки и поддържане на страхотна фигура.
Освен като съветник и професионален експерт в онлайн магазина на FitnesHrani.com, съм отговорна за създаването на експертно съдържание за блога, в който давам наистина полезни съвети относно най-важните и предизвикващи интерес теми около света на фитнеса и здравословното хранене.